Цікаві місця

На величезній території парку розкидано багато унікальних природних об’єктів, що не увійшли до складу екостежок. Залежно від сезону і наявного транспорту, частина їх обов’язково включаються до маршрутів організованих екскурсій. Серед них пустельні ділянки, трясовинни, вікові дерева та інші об’єкти, короткі описи яких наведено нижче.

desert
Дюни

Верхове болото зі сплавиною є унікальною пам’яткою природи. В Україні є лише кілька таких боліт. Це залишок тундри часів льодовикового періоду – моховий килим із заростями берези низької, журавлини та комахоїдних хижаків-росичок. Поверхня болота – шар плавучого торфу, що місцями витримує вагу людини, коливаючись у неї під ногами.

Пустельна ділянка – це перевіяні вітром піщані дюни, льодовикового походження. Ця невеличка, площею у сотню гектарів, пустеля є найпівнічнішою в Україні. Поєднання піску, розрідженої рослинності та обвітрених залишків дерев створює неповторні пейзажі.

woods
Міжрічинські ліси

Узбережжя Десни є дуже неоднорідним. Береги то обриваються стрімкими багатометровими урвищами, то утворюють широкі піщані коси і мілководдя – улюблені птахами місця. Єдина в Україні незарегульована велика ріка активно руйнує та намиває береги, створючи нові острови і протоки.

Бори-біломошники та вересовища – угрупування на неродючих пагорбах центральної частини парку. Рідколісся із приземкуватих розлогих сосен, сивий килим оленячого та ісладндського лишайників, зелено-бурі плями мохів та кущики вічнозеленого вересу – все це нагадує суворі пейзажі Північної Європи.

Джерела та криниці – місця, де під тиском виходить вода із глибинних горизонтів. Всі джерела парку, що за місцевою традицією вважаються священними ще із прадавніх часів, знаходяться поруч із давніми городищами. Вода одного із джерел визнана цілющою.

meadows
Деснянські заплави

Київське водосховище – найбільша водойма Полісся, чверть якої входить до території парку. Лісисті береги, над безмежним водним простором, нагадують справжнє морське узбережжя, а численні острови та зарості очерету утворюють тут непрохідні плавні, що є прихистком коловодних птахів.

Заплава Десни – найбільша в Україні річкова долина у природному стані. У парку знаходиться її 50-кілометровий відрізок. Типові екосистеми заплави – це числені озера-стариці, яких у парку більше сотні, болота та вологі луки і листяні ліси, котрі щовесни затоплюються повеневими водами.

swampwood
Болотяний ліс

Вікові дуби. Ділянки вікових дібров та окремі велетенські дерева збереглися у кількох заповідних осередках первинних лісів, у прирічкових частинах парку. Вік найстаршого дуба тут – понад 550 років. Окремі дерева мають власні імена, а деякі із них, прикрашені іконами та рушниками, вважаються священними і сьогодні.

Заповідний болотяний ліс – ділянка корінного чорновільхового лісу у центральній частині заповідного Бондарівського болота, котре має площу 1300 га. Височенні дерева ростуть на окремих купинах серед води, численні відмерлі стовбури поросли мохом та папоротями – природні процеси проходять тут без людського втручання.